در پی توقیف 2 شناور رزمی آمریکایی در آبهای ایران و دستگیری سرنشینان آن توسط واحدهای شناوری رزمی سپاه، مسؤولان آمریکایی تأکید دارند که این نیروها به دلیل مشکل فنی به اشتباه وارد آبهای ایران شدند.

"جان کری" وزیر امورخارجه آمریکا به شبکه "سی ان ان" گفت که پیش بینی می کند 10 دریانورد آمریکایی – 9 مرد و یک زن – به زودی آزاد می شوند.
کری تأکید کرد که در تماس با "محمد جواد ظریف" وزیرخارجه کشورمان، گفته است که این نیروها با مشکل فنی مواجه شده و به اشتباه وارد آبهای ایران شدند.

سی ان ان به نقل از یک مسؤول دولت آمریکا بدون اشاره به نام او خاطرنشان کرد که هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد ایران اقدامی خصمانه انجام داده است، و مسؤولان ارشد آمریکایی تأکید کرده اند که این نیروها به زودی آزاد می شوند.

"جاش ارنست" سخنگوی کاخ سفید هم اظهار داشت: ما با ایرانی ها در تماس بوده ایم و آنان به ما تأکید کرده اند که دریانوردان ما در امان هستند و به زودی به آنها اجازه داده می شود که سفر خود را از سربگیرند.

از سوی دیگر، یک مسؤول ارشد در وزارت دفاع آمریکا نیز گفت که این دو شناور هیچ درخواست کمکی نداشته‌اند درحالیکه یک مسؤول دیگر در پنتاگون گفت که این دو شناور برای سوخت گیری نزدیک جزیره ایرانی رفته‌اند.


روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای درباره توقیف این دو شناور اعلام کرد: در ساعت 16:30 سه شنبه مورخ 22/10/94 دو فروند شناور رزمی امریکایی حامل ده تفنگدار مسلح که وارد آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در حوالی جزیره فارسی شده بودند، توسط واحدهای شناوری رزمی منطقه دوم نیروی دریایی سپاه توقیف و به جزیره فارسی منتقل شدند .

بنابر اعلام روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در هنگام توقیف این شناورها ، ناوگروه هواپیمابر "ترومن" امریکا در جنوب شرقی جزیره فارسی و در آب های بین المللی نزدیک محل توقیف شناور حضور داشته است .

همچنین نیروی دریایی سپاه اعلام کرده است در زمان توقیف شناورهای رزمی امریکایی ، ناوگروه هواپیمابر "شارل دوگل "فرانسه نیز در شمال شرقی جزیره فارسی در آب های بین المللی در حال گشت زنی بوده است .

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه یادآور شده است: سرنشینان شناورهای امریکایی شامل 9 مرد و یک زن با برخورد اسلامی رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه در سلامت کامل در محل مناسبی مستقر شده اند.

ما چند نفر هستیم(ف.و)